Telefon: 25 798 20 88

Email: sekretariat@kppsp.lukow.pl

Nagroda Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Młody Bohater” dla Patryka i Daniela

20170303 bohaterW dniu 3 marca 2017 r. w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej JRG 4 w Lublinie lubelskich strażaków odwiedził  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski.

Po odprawie z szefami służb mundurowych woj. lubelskiego na placu jednostki podczas uroczystej zbiórki Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wyróżnił dwóch braci Patryka i Daniela Pytlik z Zofiboru nagrodą „Młody Bohater”. 13-letni Patryk Pytlik i jego 16-letni brat Daniel to prawdziwi bohaterowie. Podczas pożaru budynku mieszkalnego w nocy z 25/26 września 2016 r. ok. godz. 0.20 wyprowadzili z palącego się budynku 9-letnią siostrę Dominikę oraz swoją babcię. Patryk wybierając nr alarmowy 998 wezwał straż pożarną. Chłopcy podjęli próbę gaszenia pożaru ale bezskutecznie. Podczas gaszenia ognia i próby ewakuacji mienia doznali lekkich poparzeń górnych dróg oddechowych i zostali przewiezieni do łukowskiego szpitala. Tam została udzielona im pomoc medyczna. Chłopcy na codzień są uczniami pierwszej i trzeciej klasy Gimnazjum w Wojcieszkowie.

Nagroda „Młody Bohater” ma formę medalu, jest uznaniowa i przyznawana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Patryk i Daniel wykazali się wzorową postawą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej, szczególnie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Młodzi Bohaterowie otrzymali także od ministra Mariusza Błaszczaka nagrody rzeczowe.

Każdy laureat nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i zostaje wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię.