Telefon: 25 798 20 88

Email: sekretariat@kppsp.lukow.pl

Podsumowanie Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego

plenerkZwieńczeniem trwającego od wtorku Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego z okazji 25 – lecia Państwowej Straży Pożarnej przy Domu Kultury w Woli Gułowskiej było przyznanie dziesięciorgu uczestnikom warsztatów pamiątkowych statuetek i nagród za włożony trud podczas wykonywania prac o tematyce związanej z patronem strażaków - św. Florianem. W piątkowym zakończeniu Pleneru w dniu 9 czerwca br. wziął udział min. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie st.bryg.Grzegorz Alinowski, z-ca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st.bryg.Szczepan Goławski, Starosta Łukowski Janusz Kozioł oraz Komendant Powiatowy PSP w Łukowie st.bryg.Tomasz Majewski.

W swojej wypowiedzi wicewojewoda podkreślił, że lokalni artyści są skarbem każdego regionu i konieczne jest wspieranie ich pracy, poprzez promowanie ludowego rzemiosła nie tylko na terenie gminy czy powiatu, ale również w skali wojewódzkiej, a nawet ogólnopolskiej. Zaproponował też, by w dogodnym dla gospodarzy i rzeźbiarzy terminie drewniane figury św. Floriana, wykonane podczas Pleneru, zostały wypożyczone do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, gdzie będą nietuzinkową ozdobą wnętrza budynku. Będzie to również świetna okazja do popularyzacji tego rodzaju sztuki wśród większego grona odbiorców. Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie st.bryg.Grzegorz Alinowski odniósł się do Jubileuszu 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej, podziękował rzeźbiarzom-artystom za udział w Plenerze rzeźbiarskim. Dziękując gospodarzowi terenu Dyr. Karolowi Ponikowskiemu życzył dalszych tak wspaniałych inicjatyw promujących nie tylko straż pożarną.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli rzeźbiarzom wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie st.bryg.Grzegorz Alinowski, z-ca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSPw Lublinie st.bryg.Szczepan Goławski oraz Komendant Powiatowy PSP w Łukowie st.bryg.Tomasz Majewski.

Plener w Woli Gułowskiej trwał od wtorku do piątku (6-9 czerwca br.) i był niepowtarzalną okazją do przyjrzenia się pracy artystów oraz poznania tajników rękodzielnictwa i tradycji rzeźby ludowej. W odbywających się warsztatach plenerowych brały udział zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież szkolna. Powstałe rzeźby już niedługo będzie można podziwiać w LUW w Lublinie.